Banksy

Banksy

Připravujeme

Londýn – Britský perfomer Banksy a jeho “teroristické umění” se přesouvají z ulice do galerií a soukromých sbírek. Aukční dům Bonhams odhaduje, že za deset vybraných raných prací asi nejslavnějšícho sprejera současnosti utratí zájemci okolo 600 tisíc liber.

Do středeční dražby jde mimo jiné série desetilibrových bankovek, na kterých Banksy zaměnil portét královny Alžběty II. za portrét princezny Diany. Dražit se budou i některá jeho slavná graffiti, v tomto případě nastříkaná na plátno. Zájemci mohou rozpoutat bitvu o obrázek slona nesoucího na zádech obří bombu nebo o obraz Lenina na kolečkových bruslích.

Ještě před pár lety byl přitom Banksy známý především v rámci undergroundové graffiti scény a jeho práce obdivovali spíš designéři. Až když se jeho akce začaly objevovat ve výčtech londýnských zajímavostí vedle klasických památek, jeho věhlas začal stoupat. Banksy si získává pozornost i veřejnými performancemi. Vloni se mu podařilo v osmačtyřiceti britských obchodech s hudbou vyměnit celkem pět set alb Paris Hilton za své verze s remixy a také svými booklety. Remixy otituloval názvy jako Why am I Famous?, What Have I Done? and What Am I For? Přední stranu přebalu jemně pozměnil tak, že zpěvačce z dekoltu vypadávají obnažená prsa. Podle mluvčího obchodního řetězce HMV si nikdo ze zákazníků nestěžoval ani nepožadoval vrácení peněz. “Klobouk dolů, tohle je velmi dobrý kousek,” ohodnotil velkomyslně Banksyho výkon.

Mezi jeho nejslavnější kousky patří pomalování zdi, která odděluje Izrael od palestinských území. Banksy namaloval pomocí šablony holčičku, která se vznáší k vrcholku na balóncích a nebo vyrobil falešný průhled skrze tuto zeď.

Banksy také rád navštěvuje muzea a zde umisťuje falešné artefakty.

Aještě jedno video závěrem

Schopnost oslovit a zaujmout napříč spektrem společnosti je výjimečný dar. Když se snoubí s technickou zdatností a výstřední image, má umělec z poloviny vyhráno. Už proto, že Británie podobné příběhy a osudy miluje.

Totožnost slavného i zatracovaného Banksyho zůstává mlhavá. S médii komunikuje skrze svého tiskového mluvčího, jeho oficiální stránka www.banksy.co.uk je zaregistrována na fotografa Stephena Lazaridese. Anonymita původně pouličního umělce se s rostoucí slávou mění v zásadní rekvizitu. “Dne, kdy vystoupí z anonymity, graffiti zemře,” píše britský The Guardian.

Banksy vyrostl na vymezování se vůči střednímu proudu, karikování i prznění většinových atributů. Kritizuje předsudky proti gayům a lesbičkám, rasismus, války, konzum i establishment.

anksy je street umělce, jehož identita zůstává neznámá, věřil, že se narodil v Bristolu, Anglie, kolem 1974. On se zvedl k výtečnosti svými provokativními šablony od kusů v pozdní 1990. Banksy je předmětem dokumentárního 2010, Exit Prostřednictvím dárky a suvenýry, který zkoumá vztah mezi komerčními a street artu.
Obsah

Synopse
Umělecké Kariéra
Identita

Citáty

“Nemůžeme dělat nic změnit svět, dokud kapitalismus se rozpadá. Mezitím bychom měli jít nakupovat utěšovat.”
– Banksy
« prev1 / 3next »
Umělecké Kariéra

Banksy začal svou kariéru jako umělec graffiti v roku 1990, v gangu Bristolu graffiti DryBreadZ Crew. Ačkoli jeho rané dílo bylo velmi ruky, Banksy používá šablony na příležitosti. Na konci 90. let začal používat šablony převážně. Jeho práce stala se více široce uznávány po celém Bristolu a Londýně, jeho podpis styl se vyvíjel.

Bánský předloha se vyznačuje výraznými obrazy, často v kombinaci s hesly. Jeho práce často zapojuje politické motivy, satirically kritiku války, kapitalismus, pokrytectví a chamtivost. Běžné předměty patří krysy, opice, policisté, členové královské rodiny a děti. Kromě svých dvou-dimenzionální práce, je Banksy známý pro jeho instalaci díla. Jeden z nejslavnějších z těchto kousků, který uváděl živý slon maloval s viktoriánské tapety vzor, ​​vyvolala spor mezi aktivisty za práva zvířat.

Jiné kusy upozorňují na jejich nervózní témat nebo smělost jejich provedení. Banksy práce na západním břehu bariéry, mezi Izraelem a Palestinou, získal značnou pozornost médií v roce 2005. On je také známý pro jeho použití materiálu chráněného autorskými právy a rozvrácení klasických obrazů. Příkladem je Banksyho verze slavné série Monet obrazů leknínů, které jsou upraveny podle Banksy zahrnout unášené odpadky a nečistoty.

Banksy celosvětová sláva změnila jeho předlohu z vandalismu se vyhledávaným vysokých uměleckých děl. Novinář Max Foster odkazoval se na růstu cen graffiti jako street art jako “Banksy efekt.” Zájem o Banksy eskaloval s vydáním v roce 2010 dokumentární Exit Prostřednictvím dárky. Film, který měl premiéru na filmovém festivalu Sundance, byl nominován na Oscara.

V říjnu 2013 Banksy vyšly do ulic New Yorku. Tam se zavázal k vytvoření nové umělecké dílo za každý den svého pobytu. Jak vysvětlil Village Voice, “Plán je žít tady, reagovat na věci, vidět památky a malovat na ně. Některé z nich bude dost komplikované, a některé bude jen klikyháky na WC zdi.” Během tohoto měsíce se také prodává některé ze svých prací na ulici 60 dolarů za kus, což je výrazně pod tržní hodnotou pro jeho umění.
Identita

Banksy je identita zůstává neznámá, i přes intenzivní spekulace. Dvě jména, nejčastěji navrhované jsou Robert Banks a Robin Gunningham. Obrázky, které se vynořily z muže, který byl údajně Banksy ukázal Gunningham, umělec, který se narodil v Bristolu v roce 1973. Gunningham přestěhoval do Londýna, kolem roku 2000, časovou osu, která koreluje s progresí díla Banksyho.

Čerpáno ze zdroje – Aktualne.centrum.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

hBgm

Please type the text above: